• Фотолітопис

Плащаниця Господня у храмі святої П’ятниці на Підзамче

П'ятницький храм на Підзамче
П'ятницький храм на Підзамче
П'ятницький храм на Підзамче
П'ятницький храм на Підзамче
П'ятницький храм на Підзамче
П'ятницький храм на Підзамче
П'ятницький храм на Підзамче
П'ятницький храм на Підзамче
П'ятницький храм на Підзамче
За два дні до Великодня православні християни відзначають Страсну п`ятницю – найскорботніший день у церковному році. Адже у цей день молитовно вшановуються хресні страждання і смерть Господа нашого Ісуса Христа: саме в п’ятницю, напередодні єврейського свята Пейсах, завершуючи Своє земне служіння, Господь помер на Хресті за людські гріхи. Цього дня у храмах не звершують навіть Божественну Літургію, а лише особливі уставні богослужіння. На утрені Великої п’ятниці (служиться у вечір Великого четверга) посеред храму читаються дванадцять Євангельських читань, в яких розповідається про страждання Спасителя, починаючи з останньої бесіди Його з учениками на Тайній вечері і закінчуючи похованням Його у саду в гробі Йосифа Аримафейського неподалік від Голгофи. Під час читання Євангелія віруючі стоять із запаленими свічками, засвідчуючи цим, гарячу любов до свого Спасителя.

Зранку звершуються Царські Часи із зображальними, на яких звучать старозавітні пророцтва, апостольські читання й євангельські уривки про страждання Христові, а опісля – вечірня із чином винесення Плащаниці (на спомин про зняття з хреста тіла Спасителя і Його поховання). Сама Плащаниця, за традицією, покладається посеред храму, перед Царськими вратами, таким чином, що Голова Спасителя повернута на північ, а ноги – на південь. Зазвичай священнослужителі покривають Плащаницю Святим Євангелієм.

Відразу за вечірнею служиться мале повечір’я, під час якого читається канон «Про розп`яття Господнє і на плач Пресвятої Богородиці», більша частина якого складається з сумних слів, які автор канону – Симеон Логофет вклав у вуста Пресвятої Богородиці, Яка бачить Свого Сина й Господа на Хресті.

Увечері Великої п’ятниці звершується утреня Великої Суботи (Єрусалимська утреня). Богослужіння має заупокійний характер, хоча на каноні Великої Суботи вже сильніше звучить нова тема – очікування Воскресіння, передчуття Великодня. За богослужінням здійснюється обхід з Плащаницею навколо храму і усі співають заупокійне «Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас».

В цей день, який є особливо суворим постовим днем року, віруючі намагаються зовсім не споживати їжі, або принаймні до того часу поки поцілунком не вшанують Святу Плащаницю.

Усі цьогорічні уставні богослужіння пов’язані із вшануванням Святої Плащаниці були звершенні 10 квітня 2015 року Божого і у древньому храмі Святої П’ятниці, що на Підзамче. Очолив богослужіння настоятель храму митр. прот. Ігор Малетич у співслужінні кліриків храму – прот. Павла Вербинського та ієрея Віталія Федюка. На вечірньому богослужінні Великої п’ятниці, при співанні тропаря "Благообразний Йосиф, з древа знявши пречисте Тіло Твоє...", священнослужителі підняли Плащаницю з престолу і разом з братством винесли її з вівтаря на середину храму. ЇЇ помістили на особливо приготованому місці, що символізує гріб Господній, прикрашеному великою кількістю найкращих білих квітів. Потім священнослужителі й усі віруючі поклонилися Святій Плащаниці і, цілуючи рани зображеного на ній Господа, молитовно дякували Спасителеві, Який заради нас помер на Хресті. Завершилось вечірнє богослужіння проповіддю настоятеля. У своєму повчальному слові о. Ігор звернув увагу на важливість Голгофської жертви у справі нашого спасіння, а також висловив щиру вдячність усім парафіянам, які прилучилися своїми пожертвами до квіткового оформлення гробу Господнього. Особливу подяку настоятель висловив сестрицям храму, які кожного року докладають до цієї справи найбільше зусиль.

Після завершення уставних служб Страсної п’ятниці парафіяни цілими сім’ями до опівночі приступали до Святої Плащаниці.