• Фотолітопис

П'ятницький храм на Підзамче
П'ятницький храм на Підзамче
П'ятницький храм на Підзамче

Список чудотворної ікони Божої Матері «Кохавинської»

Історія Кохавинського чудотворного образу Божої Матері, список [1] якого нині перебуває в нашій церкві, сягає сивої давнини і розпочинається у с. Кохавино (тепер це частина смт. Гніз­дичева Жидачівського району Львівської області) з появи ікони Матері Божої у лісі на дуплавому дубі. Перша відома згадка про цей список датується 1959 роком [2].
За переказами, 1646 року, коли власниця м. Руда Анна Воянковська їхала кохавинським дубовим гаєм до Жидачева, її коні клякнули перед цим образом і не рухалися доти, доки вона не вийшла з карети помолитися. У 1650 році ікона вже славилася чудотворною силою і була перенесена з лісу до парафіяльної церкви в Руді. 1680 року Тереза Виговська, заможна пані з Києва, побудувала у кохавинському лісі дерев'яну каплицю, куди було перенесено образ для поклоніння. Відтоді це місце стало центром постійного паломництва вірних різних конфесій з усієї Галичини. На жаль, у 30-их роках ХХ ст. чудотворний образ був вивезений до м. Глівіци (Польща), де він перебуває і сьогодні. 
2011 року список Кохавинської чудотворної ікони Божої Матері в нашому храмі був повністю відреставрований (поліхромна оздоба шат та тла ікони – авторська робота Галини Скоп-Друзюк та Михайла Скопа; дерев'яна основа ікони – робота Петра Григеля, а позолота різьбленого обрамлення – робота Андрія Вроблевського). Власне, реставратори засвідчили, що список походить з ХІХ століття. На сьогодні ікона в особливому позолоченому кивоті знаходиться ліворуч від іконостасу, в центральній частині храму. Щонеділі, у свята і навіть у будні численні парафіяни прикладаються до чудотворного образа з вірою та молитвою, очікуючи на допомогу Пресвятої Богородиці.
---
[1] Список - копія чудотворної ікони.
[2] Миронюк І. Храмовий празник церкви св. Параскеви-П'ятниці у м. Львові / прот. І. Миронюк // Православний вісник. – 1959. – № 11–12. – С. 373.