• Фотолітопис

День Святої Трійці — П'ятидесятниця

П'ятницький храм на Підзамче
Свята Трійця ("Новозавітна"). Ікона ХІХ ст.
Пресвята Трійця (
Пресвята Трійця ("Старозавітна"). Ікона з іконостасу П'ятницького храму на Підзамче.
П'ятдесятниця. Фреска.П'ятницький храм на Підзамче
П'ятдесятниця. Фреска.
Сходження Святого Духа. Ікона ХІХ ст.П'ятницький храм на Підзамче
Сходження Святого Духа. Ікона ХІХ ст.
Перед Своїми стражданнями і смертю Господь Сам обіцяв учням, які страждали після Його відшестя, послати замість Себе Іншого Утішителя, Духа Істини, Котрий наставить їх на всяку істину. Після Свого воскресіння і перед вознесінням на Небо Спа-ситель знову сповістив учням, що на них зійде Дух Святий.

Після вознесіння Господа Його учні, повернувшись з гори Єлеонської до Єрусалима, увійшли,— як говорить Передання,— у той самий будинок у Сіоні, де була Тайна Вечеря Христова. Вони перебували там у єдності і молитвах, очікували зішестя на них, за обіцянням Господа, Святого Духа і готувались до прийняття Його благодатних дарів. Разом з ними була і Матір Божа.

У десятий день після вознесіння Господа, що припадав на день іудейської П'ятидесятниці (великого свята на спомин Синайського закону), у той час, коли вулицями міста народ ішов до храму святкувати старозавітне свято — о третій годині дня (тобто по-нашому — о дев'ятій ранку), раптом стався у повітрі надзвичайний шум, як буває під час бурі від сильного пориву вітру. Шум йшов з Неба — з верхніх частин повітря, але незабаром проникнув у світлицю, де перебували апостоли, і сповнив усю її чистим віянням. Тієї ж миті серед світлиці, у повітрі, з'явилися немов би вогненні, язики, що розділилися, і почили на Богоматері і на кожному з учнів. Бурхливий подих повітря був найближчим передвістям, а явище вогненних язиків — видимим знаменням зішестя Святого Духа.

За першим чудом відбулося наступне, більше. Якщо дотепер апостоли говорили тільки однією мовою — єврейською і найпростішим її діалектом — галилейським, раптом вони почали говорити всіма тоді відомими мовами, яких раніше не знали. Апостоли почали провіщати велич Божу, тобто говорити про досконалість Божу, дивовижні справи Промислу Господнього, що відкрилися тепер для них у всій повноті й силі.

Народ єврейський і безліч прибульців з інших країн, тих, які зібралися в Єрусалим на свято П'ятидесятниці, вражені незвичайним шумом з Неба, збентежились і юрбами кинулися до Сі-онської горниці, де шум цей зосереджувався і куди очевидно був спрямований. Як же здивувалися і жахнулися всі, коли почули, що апостоли почали говорити з ними всіма мовами. Люди запитували один одного: «Чи не всі ці, які говорять, галілеяни? Як же ми чуємо кожен свою мову, в якій народилися?»

Усі дивувалися, по-перше, з того що чули апостолів, які славословлять Бога іншими мовами, тим часом, як молитви звичайно читалися священною мовою єврейською; по-друге, тому що ніколи не чули про такі високі й святі істини, але найбільше дивувалися з того, що кожний — римлянин, грек, африканець, індус — чув свою рідну мову. Але незабаром знайшлися люди, які схотіли пояснити іншим те, чого самі не розуміли. Насміхаючись, вони говорили: «Вони напилися солодкого вина!»

Тоді апостол Петро встав разом з іншими одинадцятьма апостолами і сказав, що вони не п'яні, але на них зійшов Дух Святий, як це і було передвіщено пророком Іоілем, і що Ісус Христос, Котрого іудеї розіп'яли, воскрес з мертвих, вознісся на Небо і послав на них Святого Духа. Апостол Петро закінчив проповідь про Ісуса Христа і назвав великим і славним днем останній день світу, коли відбудеться Друге славне Пришестя Ісуса Христа на землю для рішучого суду над світом. «Отже,— сказав Петро,— твердо знай, весь дім Ізраїлів, що Бог створив Господом і Хри-стом Цього Ісуса, Котрого ви розіп'яли».

Проповідь Петра так подіяла на слухачів, що багато хто з них увірував в Ісуса Христа. Вони почали запитувати Петра та інших апостолів: «Що нам робити, мужі браття?» Петро відповів їм: «Покайтеся і хай хреститься кожен з вас в ім'я Ісуса Христа на відпущення гріхів; тоді й приймете дар Святого Духа».Ті, хто увірував у Христа, охоче хрестилися, таких виявилося цього дня близько трьох тисяч чоловік. У такий спосіб почало зудуватися на землі Царство Боже, тобто свята Церква Христова.

Ті, хто увірував у Христа, охоче хрестилися, таких виявилося цього дня близько трьох тисяч чоловік. У такий спосіб почало зудуватися на землі Царство Боже, тобто свята Церква Христова.