• Фотолітопис

6 травня - Святого великомученика Георгія Побідоносця (Юрія Переможця)

П'ятницький храм на Підзамче
Святий великомученик Юрій походив з Каппадокії (область Малої Азії, яка входила  у склд Римської імперії), виріс в глибоко віруючій християнській сім'ї. Його батько прийняв мученицьку смерть за Христа, коли він був ще дитиною. Мати, яка володіла маєтком в Палестині, переселилася з сином на батьківщину і виховала сина у вірі і благочесті. 

Вставши до військової служби, св. Юрій звернув на себе увагу завдяки надзвичайній красі і хоробрості в битвах і скоро став начальником тисячі в римському війську. 

Коли за імператора Діоклетіана (284-305) розпочалося переслідування християн, св. Юрій з власної волі з'явився до імператора і почав йому докоряти за безправне катування християн. Мужній воїн Христовий відкрито оголосив себе християнином і закликав всіх визнати правдиву віру в Христа: "Я раб Христа, Бога мого, і, покладаючись на Нього, став посеред вас по своїй волі, щоб засвідчити про Істину". "Що є істина?" – повторив запитання Пилата один із чиновників. "Істина є Сам Христос, гонимий вами" – відповів св. Юрій. 

Розгніваний імператор наказав взяти відважного християнина на муки, щоб примусити його відректися від Христа. Його посадили до в'язниці, забили ноги в колоди, а на груди накотили важкий камінь. На другий день його прив'язали до колеса, котре крутилося над гострими цвяхами, і вони рвали тіло мученика. Але по молитві Великомученика, Господь послав йому зцілення і рани на його тілі швидко загоювалися. Діоклетіан, визначаючи це як чудодійство, наказав відомому тоді чарівникові Афанасієві приготувати отруту для св. Юрія. Але й отрута не принесла жодної шкоди мученикові; це так вразило чарівника Афанасія, що він сам увірував у Христа і за це був покараний смертю за наказом імператора.

Страждальця св. Юрія знову посадили до в'язниці, де він зціляв інших і творив багато чудес. Навіть жінка гонителя Діоклетіана, цариця Олександра, коли бачила чудеса мученика, докоряла чоловікові за його жорстокість, а потім і сама увірувала в Христа. Імператор засудив її разом з св. Юрієм. Але цариця Олександра, по волі Божій, не дожила до покарання: вона тихо віддала душу Богові по дорозі до місця страти. Святий Юрій перед своєю смертю явив ще одне дуже важливе чудо: коли він увійшов до храму Аполлона і перехрестився, всі ідоли попадали на землю.

Тоді імператор, на домагання жерців, наказав відсікти св. Юрію голову. Це сталося в 303 році Божому. Таким чином воїн царя земного показав себе непереможним воїном Царя Небесного, через що й отримав назву "Переможець" ("Побідоносець"). Пам'ять св. Юрія Переможця Церква кожного року святкує 6 травня.

ієрей Віталій Федюк