• Фотолітопис

Ікона святої великомучениці Варвари

П'ятницький храм на Підзамче
П'ятницький храм на Підзамче
Ікона великомучениці Варвари, намальована львівським майстром Андрієм Дунаєвським в 1734 році [1], а в 1739 році оздоблена срібною ризою [2]. Образ прикрашає північну стіну центральної частини храму.
На іконі великомучениця зображена у повний зріст. У лівій руці вона тримає вежу-будинок, а в правій – зелену пальмову гілку, символ безсмертя. Праворуч і ліворуч від постаті святої Варвари розміщено шість клейм (по три з кожного боку), що відтворюють події її земного життя та мученицької смерті. Ряди клейм утворюють своєрідний вінок навколо центрального зображення ве­ли­комучениці Варвари. Бі­ля ніг святої намальований її немилосердний батько, язичник Діоскор, з мечем у руках, яким він стратив свою доньку, що прийняла християнство. 
Ікона поміщена у велику раму [3], вкриту різьбою у вигляді винограду. Згідно з дослідженнями художника-реставратора Любомира Тимківа, автором цієї рами є відомий галицький різьбяр і скульптор Андрій Коверко [4].
---
[1]   Жолтовський П. М. Художнє життя на Україні в XVI–XVIII ст. – К. : Наукова думка, 1983. – С. 129.
[2]   Ярема В. Свято-Пʼятницька церква м. Львова / прот. В. Ярема // Православний вісник. – 1968. – № 8. – С. 31. 
[3]    Про появу рами на образі св. Варвари згадується в опитуванні («Відповіди на квестіонар до деканальної візитації»), проведеному під час деканальної візитації 14 листопада 1943 р. // ЦДІАУЛ, ф. 201, оп. 1р, спр. 25, с. 60–61 зв. 
[4]    Тимків Л. Скульптор Андрій Коверко і його творчість / Л. Тимків // Пам’ятки України : історія та культура. – 2004. – Річник ХХХVI, чис. 4(145). – С. 117–118.